banner
Řecká mytologie - #1 Stvoření světa
26.09.2017 | Mytologie | AAnubis | Počet zhlédnutí: 526

Každá mytologie je snahou vysvětlit všechno, co lidé nebyli schopni pochopit. Ať už od jednodušších otázek na které již známe odpověď, jako třeba co je to oheň, po složitější, na které stále odpovědi nemáme. Takovou otázkou je pochopitelně taky stvoření světa. Ale proč si vymýšlet? Proč prostě neříct „mno tohle nikdo neví a ve výsledku je to fuk, tak se moc nestresuj“. Možná z důvodu toho, že neznámé je děsivé. A jak moc děsivé? Tak, že stvoření světa se podle Řeků odehrálo takhle.

Na počátku byla tma ... mno teda spíš Chaos … a z něj se zrodili bohyně noci Nyx (fanoušci hry jí spíše znají pod římským, totálně samostatně vymyšleným jménem, Nox) a bůh věčné tmy Erebos. Nevím jak se to stalo, ale tihle dva se dali dohromady, což není úplně ta nejneuvěřitelnější část … přeci jen to byly v podstatě jen 3 bytosti ve vesmíru … ta divnější část je, že ze spojení těchto dvou se zrodili Aithér, což je bůh věčného a jasného světa a jeho sestra Hémerá, což byla bohyně jasného dne.

Jen taková vsuvka – když tihle bohové vznikali tak samozřejmě vznikli i samotné fenomény a tak je oslovuji jako bohy. Stejně tak bych mohl napsat, že vznikla noc a den, ale takhle je to efektnější. To jen aby se nikdo nedivil, kde se všechno vzalo. Inu zpět k hlavnímu tématu.

To teda nejsou úplně typičtí bohové, který by člověk tipoval že vyjdou ze tmy a ještě větší tmy … mno ale tak stalo se a už tu máme chaos, tmu, větší tmu, světlo a větší světlo. Svět je skoro perfektní, ale pořád tomu něco chybí. A tak se z Chaosu ještě vyloupla Gaia, jakožto bohyně Země. Svět taky není kompletní bez obří hluboký propasti, takže se ukázal ještě její bůh Tartaros.

Teď se nám to malinko zkomplikuje, protože podle některých pramenů se zrodil Erós (římsky Cupid, tady tu originalitu musím uznat), jakožto bůh lásky, ale podle jiných byl Erós synem Area a Afrodíty. To je trochu moc komplikovaný a prostě řekněme, že tam možná taky byl a možná ne a vezmeme ho tak na vědomí. Nicméně tohle je už poměrně fajn svět.

Gaie ale asi bylo smutno či co a tak sama ze sebe, bez toho aniž by ji někdo pomáhal nebo se jakkoliv účastnil, vytáhla boha neba Úrana a boha moře Ponta. Jak už bývá v mytologiích zvykem příbuzenský vztahy nikoho nezajímaj a Gaia spolu s vlastním klono-synem začala plodit další děti. Úranos se samozřejmě chopil vlády nad vesmírem, přestože se technicky objevil až jako poslední. Nicméně, ze vztahu Gaii a Úrana vzniklo 6 dcer a 6 synů, kteří nesli jméno Titáni a z nichž nejznámější a v podstatě momentálně jediný podstatný byl Kronos (pozor, neplést si s Chronem). Kronos se z nich narodil jako poslední a když ho rodiče uviděli asi si řekli, že už se na to můžou vykašlat a že je to dokonalost sama, a tak prohlásili, že další Titáni se už nenarodí a asi silou vůle, nebo co, se místo Titánů začali z jejich vztahu rodit Kyklopové, kteří jak známo mají pouze jedno oko, a Hektaoncheirové, což byli obři, kteří měli padesát hlav a sto rukou – hádám, že je konečně dostihl onen malý genetický problém.

Úranos tuhle novou verzi potomků poměrně nesnášel a tak je všechny vzal a svrhl je do propasti Tartaru, odkud se nemohli dostat. Gaia jako skoro každá matka milovala své děti, ať mají tělesných částí kolik chtějí, a poměrně se na Úrana nakrkla a vyzvala Titány, aby Úrana svrhli a zbavili ho vlády. K tomu se odhodlal Kronos a to je i vlastně důvod proč je jeho jméno známější než jméno jeho sourozenců.

Kronos to vzal poměrně od podlahy a jednoho dne spolu se svým srpem, který od Gaii dostal, se přikradl ke spícímu Úranovi a pomocí tohoto srpu ho vykastroval a zbavil ho vlády (mimochodem Úranos zplodil další děti po tomhle kousku a to z krve, která z něj po tomto odborném zákroku trochu crčela na samotnou Zem, což technicky je bohyně Gaia, a potom z mořské pěny, která vznikla odhozením uříznutého mužství do moře, ale to je story na jinej den).

No nic, král je mrtev, ať žije král. Mno technicky není mrtvej, ale už nemá žádný význam, takže jako by byl. Kronos je tedy vládce a jeho prvním aktem bylo, že znovu nechal uvěznit Hektaoncheiry (bože, doufám, že jsem to napsal správně) a vzal si za ženu svou sestru Rheiu a zbylé titány velkoryse přijal jako svůj dvůr.

Jak už to tak chodí, začal plodit děti, ale jelikož to nebyl hlupák a pochopil, že to, co se stalo jeho otci se může klíďo stát i jemu, a všechny děti, co se narodili snědl. Já víím … geniální plán! Rheia ale taky měla ráda svoje děti a tak jednoho ze svých dětí, boha Dia (pozn. Pokud jste se s tím ještě nesetkali, Zeus se neskloňuje bez Zeuse nebo bez Zea, ale zcela bezvýhradně bez Dia), zachránila a místo něj mu dala sníst kámen. Upřímně nevím jak jí to prošlo, protože tou dobou Kronos snědl už 5 dětí a tak už by měl asi vědět, jak takový božský dítě chutná … leda by teda chutnalo jak kámen a v tom případě je to suprovej plán!  Zeus tedy prošel narozením bez sežrání a jeho matka ho schovala na ostrov Kréta, kde rostl jako z vody a vymýšlel plán jak zachránit své sourozence a zbavit se děti-jedícího Krona. Kolem jeho života na Krétě bylo spoustu opatření, aby se to náhodou Kronos nedomákl, ale to teď zmiňovat nebudu … stačí jen vědět, že to bylo pojištěný a fungovalo to.

Zeus tedy rostl a kul svůj plán až jednoho dne dostal čupr tip od jedné Titánky, že se má stát Kronovým číšníkem. Kronos asi zrovna nějakýho číšníka sháněl a tak se Zeus o tuto pozici ucházel. Díky jeho matce pozici dostal a podle rady té samé Titánky smíchal Kronův medový nápoj s dávidlem a podal mu jej. Kronos po vypití koktejlu vyvhrnul všechny děti co snědl (byly totiž nesmrtelný a tak uvnitř přežili + Kronos asi jen málokdy chodil na záchod). Děcka se spojili s Diem a vyhlásili mu válku o vládu nad světem. Následně osvobodil Hektaoncheiry, kteří se přidali na jeho stranu a pak taky ukecal Kyklopy a některý další Titány, aby se k němu přidali. Trvalo to asi deset let, ale nakonec ho porazili a svrhli do Tartaru spolu s každým, kdo byl na jeho straně.

Po tomhle spolu se svými bratry Poseidónem a Hádem civilizovaně tahali losy, které rozhodli o tom, kdo kde bude vládnout. Zeus si vytáhl vládu nad nebem, Poseidón nad mořem a Hádés nad podsvětím.

Co čert nechtěl, Zeus měl stejný problém jako jeho otec. Podle proroctví měla jeho první žena Métis (což byla mimochodem ta Titánka, co mu předtím radila proti Kronovi) porodit boha, který bude mocnější než on a zbaví ho jeho vlády. Tehdy si asi vzpomněl na taťku a rozhodl se nečekat na porod dítěte a snědl rovnou celou svou manželku. Ta už ale byla těhotná a nakonec došlo k tomu, že z jeho hlavy vyrazila naprosto dospělá a do boje oblečená Athéna. Já víím … kéž by tenkrát byly foťáky. Ale ouha, Athéna není bůh, ale bohyně a tak věštba zůstala příhodně nenaplněna a Athéna se přidala k bohům na Olympu.

No a takhle byl stvořen svět a k vládě se dostali Zeus a jeho bratři. Nechápu jak je tohle míň děsivý, než nevědět, ale takhle to prostě je. Na Zemi pořád ještě ale chybí něco důležitýho a něco, bez čeho by vlastně ani bohové existovat nemohli … nebo mám spíš říci bez koho? Lidé totiž ještě ve vesmíru nejsou, ale blížíme se.  

Komentáře

# Datum Jméno Obsah komentáře
1 26.09.2017 MonteKarstark Ale tak jako proč ne. Sice hodně z toho znám, ale rád si to přečtu i v tomto podání.

Přidat nový komentář

Jméno:
Váš mail:
Obsah komentáře:
Aktuální Verze

5.20

5.20

5.20

5.20